More

Winners of the Wellington-based Chapman Tripp Theatre Awards, inaugurated in 1992.
The winners are selected by a panel of Wellington theatre critics.

Listed below are the winners & nominees 1992 - 1999

Scroll down or jump to a year:

1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999

2000 - 2007
******************************************************************
1992 Awards:

NZ Playwright of the Year: Robert Lord for Joyful and Triumphant
Production of the Year: Joyful and Triumphant at Circa Theatre
Set Designer of the Year: Prunella Wilde The Glass Menagerie at Circa Theatre
Lighting Designer of the Year: Tony Rabbit Death and the Maiden at Downstage
Costume designer of the Year: Prunella Wilde, The Glass Menagerie
Director of the Year: Susan Wilson, Joyful and Triumphant
Male Actor of the Year: Brian Sergent for The Homecoming at Circa, & A Dangerous Game at Bats Theatre
Female Actor of the Year: Jennifer Ludlam for Lysistrata & Daughters of Heaven, both at Downstage
Most Promising Male Newcomer: Tim Spite for Backstage with the Quigleys at Bats & Blue Remembered Hills at Circa
Most Promising Female Newcomer: Nancy Brunning for Nga Wahine at Taki Rua-Depot
Female Actor in a Supporting Role: Diedre O'Connor for a triple role in The Comedy of Errors at Circa
Male Actor in a Supporting Role: Andrew Laing in The Glass Menagerie at Circa
Significant Contribution to Theatre: George Webby (Director of NZ Drama School for 14 years, chairman of the Downstage Theatre Trust)
Most Original Production: Hide 'n' Seek by Hori Ahipene and Hone Kouka at Taki Rua-Depot
Bats Production of the Year: A Dangerous Game
Circa Production of the Year: Joyful and Triumphant
Downstage Production of the Year: Death and the Maiden
Taki Rua-Depot Production of the Year: Hide 'n' Seek

*************************************************************************
1993 Awards:

New New Zealand Play of the Year: Farewell Speech by Cathy Downes, adapted from Rachel McAlpine
Other nominations in this category: Ophelia Thinks Harder by Jean Betts; Love Knots by Vivienne Plumb
Bats Production of the Year: Verbatim
Circa Production of the Year: A Doll's House
Downstage Production of the Year: Glengarry Glen Ross
Taki Rua Production of the Year: Cracks
Most Original Production of the Year: Ophelia Thinks Harder director Jean Betts.
Also nominated in this category: The Contest, director Justine Simei-Barton; The Temptation of St Max, director Ken Duncum.
Most Promising Male Newcomer of the Year: Andrew Scott.
Also nominated in this category: Shimpal Lelesi, Stelios Yiakmis
Most Promising Female Newcomer of the Year: Lara Matheson
Also nominated in this category: Claire Waldron, Bronwyn Bradley
Costume Designer of the Year: Kate Hawley
Also nominated in this category: Jean Betts, Prunella Wilde
Lighting Designer of the Year: Paul O'Brien
Also nominated in this category: Tony Rabbit, Phil Blackburn
Set Designer of the Year: Prunella Wilde
Also nominated in this category: Andrew Moyes, Grant Tilly

******************************************************************************
1994 Awards:

New New Zealand Play of the Year: Nga Tangata Toa by Hone Kouka (Taki Rua)
Bats Production of the Year: City of Hands
Circa Production of the Year: Angels in America
Downstage Production of the Year: Lovelock's Dream Run
Taki Rua Production of the Year:Nga Tangata Toa
Most Original Production of the Year:City of Hands, director Stephen Bain (Bats)
Female Actor of the Year: Denise O'Connell The Sisters Rosensweig (Circa)
Male Actor of the Year: Grant Tilly, Angels in America
Most Promising Male Newcomer: Bradley Carroll, Lovelock's Dream Run
Most Promising Female Newcomer: Hera Dunleavy Beautiful Thing (Circa)
Costume Designer of the Year: Dorita Hannah, Nga Tangata Toa (Taki Rua)
Lighting Designer of the Year: Phil Blackburn, Angels in America (Circa)
Set Designer of the Year: Andrew Moyes Angels in America (Circa)
Male Actor in a Supporting Role: Brian Sergent I Hate Hamlet (Circa)
Female Actor in a Supporting Role: Adele Chapman Nora
Significant Contribution to Theatre: Circa Theatre Council
Director of the Year: Susan Wilson, Angels in America
Production of the Year: Angels in America (Circa)

*****************************************************************
1995 Awards:

New New Zealand Play of the Year: Saving Grace by Duncan Sarkies
Also nominated: F.I.L.T.H. by Anthony McCarten; Nga Pou Wahine by Briar Grace Smith
Production of the Year: Think of a Garden, directed by Nathaniel Lees
Also nominated: Good Works, directed by Cathy Downes; F.I.L.T.H., directed by Ross Jolly
Bats Production of the Year: The Iron Mistress
Circa Production of the Year: Arcadia
Downstage Production of the Year: Takitoru
Taki Rua Production of the Year: Think of a Garden
Most Original Production of the Year: Takitoru, directed by Jan Bolwell, Keri Kaa, Sunny Amey
Also nominated: The Iron Mistress, directed by Annie Ruth; A Long Undressing, performed by Michael Parmenter, directed by Cathy Downes
Most Promising Male Newcomer of the Year: Simon Ferry
Also nominated: Craig Muller; Jeremy Scrivener
Most Promising Female Newcomer of the Year: Rachel House
Also nominated: Anna Cameron; Blanche Rawiri
Costume Designer of the Year: Donna Jefferis
Also nominated: John Parker; Dorita Hannah
Lighting Designer of the Year: Phil Blackburn
Also nominated: Tony Rabbit; Helen Todd
Set Designer of the Year: One of John Parker; Amanda Yates & Justine Clark; Dorita Hannah
Male Actor in a Supporting Role: Stephen Gledhill
Also nominated: Peter Hambleton; Roy Ward
Female Actor in a Supporting Role: Sima Urale
Also nominated: Jennifer Ludlam; Nancy Brunning
Best Short Play of the Year: Nga Pou Wahine by Briar Grace Smith
Also nominated: Action Replay by Toby Manhire; Fold by Jo Randerson
Significant Contribution to Theatre: Richard Campion
Female Actor of the Year: Katherine McRae
Also nominated: Miranda Harcourt; Perry Piercy
Male Actor of the Year: Stephen Lovatt
Also nominated: Jonathon Hendry; Nathaniel Lees
Director of the Year: Nathaniel Lees ,Think of a Garden
Also nominated: Cathy Downes; Ralph McAllister

**********************************************************************
1996 Awards:

Outstanding New New Zealand Play of the Year: Tzigane by John Vakidis
Also nominated: True by Stuart McKenzie; Untitled (One Flesh) by Fiona Samuel
Outstanding Short Play of the Year: Mo & Jess Kill Susie by Gary Henderson
Also nominated: The Unsung Boy by Rebecca Hobbs; Untitled (One Flesh) by Fiona Samuel
Production of the Year: Tzigane directed by Cathy Downes
Also nominated: A Frigate Bird Sings directed by Nathaniel Lees; The Visit directed by Colin McColl
Bats Production of the Year: Black Monk
Circa Production of the Year: Three Tall Women
Downstage Production of the Year: King Lear
Taki Rua Production of the Year: Te Reo Maori season
Most Original Production of the Year: Too High The Son by Stephen Bain with France Hervé & Tim Spite
Also nominated:Black Monk by Jo Randerson & Andrew Foster; La Chambre d'Amour Pt III by France Hervé & Stephen Bain
Most Promising Male Newcomer of the Year: Jason Te Kare in Flat Out Brown
Also nominated: Jeffrey Szusterman in Tzigane; Karl Kite Rangi in Flat Out Brown
Most Promising Female Newcomer of the Year: Nicola Kawana in Mo & Jess Kill Susie
Also nominated: Mamaengaroa Kerr-Bell in Flat Out Brown; France Hervé in Too High The Son
Costume Designer of the Year: John Verryt for King Lear
Also nominated: Dorita Hannah for Ricordi; John Parker for Eugenia
Lighting Designer of the Year: Martyn Roberts for Black Monk
Also nominatedHelen Todd for Eugenia; Lisa Maule for Irirangi Bay
Set Designer of the Year: Dorita Hannah for The Visit
Also nominated: Andrew Foster for Black Monk; Kate Peters & Michel Tuffery for A Frigate Bird Sings
Male Actor in a Supporting Role: Roy Ward The Visit
Also nominated: Simon Ferry King Lear; K.C. Kelly Tzigane
Female Actor in a Supporting Role: Geraldine Brophy Tzigane
Also nominated: Rachel House King Lear; Dra McKay Mo & Jess Kill Susie
Female Comedian or Group of the Year: Hen's Teeth Collective
Also nominated:Ultra Super Vixen Women with Really Enormous Tits ; Naughty Bad Girls
Male Comedian or Group of the Year: Sugar & Spice
Also nominated: Short Back & Sides Mr Licky; Alan BroughMy Body is my Temple
Significant Contribution to Theatre: Rona Bailey
Female Actor of the Year: Dorothy McKegg Tzigane
Also nominated: Madeline McNamara Eugenia; Ellie Smith Master Class
Male Actor of the Year: Bruce Phillips Broken Glass
Also nominated: Grant Tilly C'MON BLACK; Des Kelly Tzigane
Director of the Year Cathy Downes Tzigane
Also nominated: Andrew Foster Black Monk; Nathaniel Lees A Frigate Bird Sings

**********************************************************************
1997 Awards:

Outstanding New New Zealand Play of the Year: Purapurawhetu by Briar Grace Smith
Also nominated: Krishnan's Dairy by Jacob Rajan; The Ballad of Jimmy Costello by Tim Balme
Outstanding Short Play of the Year: Small Man On a Blue Background by Sean Allan
Also nominated: Portraits by Miranda Harcourt & Stuart McKenzie; Special from Blue Vein & Other Twisted Tales by Duncan Sarkies
Bats Production of the Year: Krishnan's Dairy
Circa Production of the Year: Taking Sides
Downstage Production of the Year: The Ballad of Jimmy Costello
Taki Rua Production of the Year: Purapurawhetu
Most Original Production of the Year: Bent directed by Jacqueline Coats
Also nominated: Mouth directed by Andrew Foster, Paul Pinson & Jo Randerson; The Exchange directed by Stephen Bain & France Hervé
Most Promising Male Newcomer of the Year: Scott Wills Mojo
Also nominated: Paul McLaughlin Fool For Love; Chris Ward Bent
Most Promising Female Newcomer of the Year: Jane Gratkowski Agamemnon AND Sally Stockwell Taking Sides
Also nominated: Janine Burchett Fool For Love
Significant Contribution to the Theatre: Constance Kirkcaldie
Costume Designer of the Year: Debz Ruffell Lady Windermere's Fan
Also nominated: Donna Jefferis & Jane Woodhall The Herbal Bed; Debz Ruffell Mojo
Lighting Designer of the Year: Martyn Roberts Mouth
Also nominated: Martyn Roberts The Lead Wait; Helen Todd Purapurawhetu
Set Designer of the Year: Andrew Foster The Lead Wait
Also nominated: Mark McEntyre & Diane Prince Purapurawhetu; Tony Rabbit Desire Under the Elms
Sound Designer of the Year: Chris Ward The Lead Wait
Also nominated: Himiona Grace Purapurawhetu; Justin Lewis & Jacob Rajan Krishnan's Dairy
Actor in a Supporting Role: Bruce Phillips The Herbal Bed
Also nominated: Brian Sergent Lady Windermere's Fan; Jason Whyte Mojo
Actress in a Supporting Role: Perry Piercy Taking Sides
Also nominated: Sue Ingleton Lady Windermere's Fan; Katherine McRae The Herbal Bed
Actress of the Year: Michelle Amas The Herbal Bed
Also nominated: Miranda Harcourt Portraits; Zsuzsanna Varkonyi The Exchange
Actor of the Year: Tim Balme The Ballad of Jimmy Costello
Also nominated: KC Kelly Taking Sides; Jacob Rajan Krishnan's Dairy
Director of the Year: Roger Morton Kvetch
Also nominated: Andrew Foster The Lead Wait; Paul Pinson, Andrew Foster & Jo Randerson Mouth
Production of the Year: Krishnan's Dairy directed by Justin Lewis
Also nominated: Mouth directed by Andrew Foster, Paul Pinson & Jo Randerson; Purapurawhetu directed by Cathy Downes

*********************************************************************
1998 Awards:

Outstanding New Writer: Victor Rodger, Sons
Also nominated: Lucy Schmidt Trash; Virginia Fenton Purple Frog
Outstanding New New Zealand Play: Sons by Victor Rodger
Also nominated: David Geary The Farm; Hone Kouka Home Fires
Production of the Year: Closer directed by Cathy Downes
Also nominated: Cabaret directed by Colin McColl; Vita and Virginia directed by Cathy Downes
Most Original Production of the Year: Dirt - Bret McKenzie, Jeremy Randerson, Jackie van Beek, Gentiane Lupi, Jason Whyte
Also nominated: The Abattoir - Stephen Bain & France Hervé; Frangipani Perfume - Erolia Ifopo
Most Promising Male Newcomer: Robbie Magasiva in Sons
Also nominated: Adam Brookfield in Wolf Lullaby; Mark Sant in Tricycle
Most Promising Female Newcomer: Helen Jones in The Farm
Also nominated: Konstantina Tsinas in Wolf Lullaby; Gentiane Lupi in The Abattoir
Costume Designer: Paul Jenden for Dirty Weekends
Also nominated: Sean Coyle Heretic; Nic Smillie A Christmas Carol
Lighting Designer: Lisa Maule for Home Fires
Also nominated: Helen Todd The Butterfly's Evil Spell; Michael Leger An Unseasonable Fall of Snow
Set Designer: Tony Rabbit A Christmas Carol
Also nominated: Mark McEntyre Home Fires; Nicole Cosgrove An Unseasonable Fall of Snow
Sound Designer: Nigel Scott An Unseasonable Fall of Snow
Also nominated: Christiaan Ercolano & David Downes Closer
Outstanding Performance: Helen Moulder Vita and Virginia
Outstanding Performance: Jennifer Ludlam Vita and Virginia
Outstanding Performance: Anna McPhail Wolf Lullaby
Actress of the Year: Alice Fraser Amy's View
Actor of the Year: David Fane Sons
Also nominated in acting categories: Marton Csokas Closer; Katherine McRae Closer; Lucy Schmidt Trash; Brian Sergent Closer; Jeffrey Thomas An Unseasonable Fall of Snow
Director of the Year: Cathy Downes Closer
Also nominated: Colin McColl Cabaret; Susan Wilson Amy's View
Significant Contribution to Theatre: John McDavitt, former director of Playmarket

************************************************************************
1999 Awards:

Outstanding New New Zealand Play of the Year: Bare by Toa Fraser
Also nominated: This Train I'm On by Greg McGee; The Sojourns of Boy by Briar Grace Smith & Jo Randerson
Outstanding New Writer of the Year: Toa Fraser Bare
Also nominated: Dianna Fuemana Mapaki; Mel Johnston I'm Having It Off With Ajax
Production of the Year: Much Ado About Nothing directed by Miranda Harcourt
Also nominated: Waiting For Godot directed by Ross Jolly; The Sojourns of Boy directed by David O'Donnell
Most Original Production of the Year: Flood directed by Tracey Monastra & Emma Willis
Also nominated: Automaton directed by Jacqueline Wilson; The Sojourns of Boy directed by David O'Donnell
Most Promising Male Newcomer of the Year: Daniel Gillies The God Boy
Also nominated: Henry Blake Waiting For Godot; Greg Matetaka The Sojourns of Boy
Most Promising Female Newcomer of the Year: Madeleine Sami Bare
Also nominated: Dianna Fuemana Mapaki; Tanea Heke Julius Caesar
Outstanding Performance: Jacque Drew Danny and the Deep Blue Sea
Outstanding Performance Bruce Phillips Julius Caesar
Outstanding Performance: Tim Balme Much Ado About Nothing
Actress of the Year: Madeleine Sami Bare
Actor of the Year: Ken Blackburn Waiting For Godot
Also nominated for acting awards: Donna Akersten Honour; Jodie Dorday Sylvia; Robyn Malcolm Much Ado About Nothing; Tina Regtien How I Learned To Drive; Tim Spite Waiting For Godot
Costume Designer of the Year: Paul Jenden A Dragon in a Wagon
Also nominated: Nic Smillie Much Ado About Nothing; Leslie Burkes-Harding Les Parents Terribles
Lighting Designer of the Year: Jennifer Lal Mapaki
Also nominated Martyn Roberts Bleach; Tony Rabbit Sweeney Todd
Set Designer of the Year: Andrew Thomas Much Ado About Nothing
Also nominated: John Harding Les Parents Terribles; Tony De Goldi The Sojourns of Boy
Sound Designer of the Year: Gavin McLean Automaton
Also nominated: Michael Norris Sweet As; Chris Ward The God Boy
Director of the Year: Ross Jolly Waiting For Godot
Also nominated: Miranda Harcourt Much Ado About Nothing; David O'Donnell The Sojourns of Boy
Significant Contribution to the Theatre: Sheilah Wynn

************************************************************************
2000 - 2007


Version: 1.1, Created by: Owen Baxter, Email: OJB@mac.com, Modified: 2005-10-20