More

Chapman Tripp Awards (winners & nominees) from 2000 onwards

Scroll down or jump to a year:

2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009

Winners & nominees 1992 - 1999

******************************************************************
2000 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: No 2 by Toa Fraser
Also nominated: The Candlestickmaker by Jacob Rajan and Justin Lewis; Flipside by Ken Duncum
Peter Harcourt Award for Outstanding New Writer of the Year: James Griffin Serial Killers
Also nominated: Bevin LinkhornConfessions of an Adolescent Stormtrooper; Gabe McDonnell The Inept
Production of the Year: Flipside directed by Simon Bennett
Also nominated: Rosencrantz and Guildenstern Are Dead directed by Colin McColl; Wit directed by Cathy Downes
Most Original Production of the Year: Seeyd;
Also nominated: BoxRoleDream directed by Vanessa Byrnes; Fragments
Most Promising Male Newcomer of the Year: John Katipa Haruru Mai
Also nominated: Gareth Howells Rosencrantz and Guildenstern Are Dead; Gareth Reeves Flipside
Most Promising Female Newcomer of the Year: Tandi Wright A Midsummer Night's Dream
Also nominated: Luanne Gordon Serial Killers ; Loren Horsley When Sun and Moon Collide
Outstanding Performance: Madeleine Sami No 2
Outstanding Performance Rachel House Woman Far Walking
Actress of the Year: Helen Moulder Wit
Actor of the Year: Tim Spite Flipside
Also nominated for acting awards: Rena Owen Haruru Mai; Stephen Papps Blowing It; Irene Wood Secret Bridesmaids' Business
Supporting Actress of the Year: Tandi Wright Rutherford
Also nominated: Nancy Brunning Blue Smoke; Alice Fraser Wit
Supporting Actor of the Year: Peter Hambleton Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
Also nominated: (to be checked)
Costume Designer of the Year: Janet Dunn Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
Also nominated: Tracey Collins A Midsummer Night's Dream; Nicole Cosgrove Rutherford
Lighting Designer of the Year: Lisa Maule Haruru Mai
Also nominated Martyn Roberts Rutherford; Jennifer Lal Wit
Set Designer of the Year: Andrew Thomas Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
Also nominated: Nicole Cosgrove Rutherford; Lizz Santos Flipside
Sound Designer of the Year: Peter Edge Flipside
Also nominated: Sebastian Morgan-Lynch When Sun and Moon Collide; Conrad Wedde Shudder
Outstanding Composer of Original Music: Gareth Farr Wit
Also nominated: Peter Edge Seeyd; Victoria Kelly A Midsummer Night's Dream
Director of the Year: Colin McColl Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
Also nominated: Simon Bennett Flipside; Cathy Downes Speaking in Tongues
Significant Contribution to the Theatre: (Unknown)

************************************************************************
2001 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: Have Car, Will Travel by Mitch Tawhi Thomas
Also nominated: Take Me Home Mr! by William Walker; Waterloo Sunset by Ken Duncum
Peter Harcourt Award for Outstanding New Writer of the Year: William Walker Take Me Home Mr!
Also nominated: Ryan McFadyen Shootout; Kathryn Van Beek Little Death
Production of the Year: On the Razzle directed by Elric Hooper
Also nominated: Irish Annals of Aotearoa directed by David O'Donnell; Take Me Home Mr! directed by Steven Ray
Most Original Production of the Year: inSalt;
Also nominated: Irish Annals of Aotearoa directed by David O'Donnell; Wild Night American Dream by The Clinic
Most Promising Male Newcomer of the Year: Christopher Brougham Vick's Boy and Robert Mokeraka Have Car, Will Travel

Also nominated: Simon Vincent Madame Melville
Most Promising Female Newcomer of the Year: Nikki MacDonnell Waterloo Sunset
Also nominated: Dena Kennedy Have Car Will Travel ; Heather O'Carroll inSalt
Outstanding Performance: Peter Daub The Blue Room
Outstanding Performance Rima Te Wiata Madame Melville
Actress of the Year: Grace Hoet Take Me Home Mr!
Actor of the Year: Ray Henwood Playing Burton
Also nominated for acting awards: Christopher Brougham Vick's Boy; Stephen Butterworth On the Razzle; William Walker Take Me Home Mr!
Supporting Actress of the Year: Anna McPhail On the Razzle
Also nominated: Nancy Brunning inSalt; Nikki MacDonnell Waterloo Sunset
Supporting Actor of the Year: Jonathon Hendry As You Like It
Also nominated: Christopher Brougham On the Razzle; Brian Sergent The Country Wife
Costume Designer of the Year: Allan Lees The Jungle Book
Also nominated: Nicole Cosgrove The Country Wife; Andrea Moore inSalt
Lighting Designer of the Year: Jennifer Lal Have Car, Will Travel
Also nominated Martyn Roberts Man on the Moon; Tony Rabbit The Blue Room
Set Designer of the Year: SEEyd Company inSalt
Also nominated: Nicole Cosgrove Waterloo Sunset; Tony Rabbit The Blue Room
Sound Designer of the Year: Craig Sengelow Have Car, Will Travel
Also nominated: Peter Edge inSalt; Sebastian Morgan-Lynch Man on the Moon
Outstanding Composer of Original Music: Chris O'Connor Irish Annals of Aotearoa
Also nominated: Peter Edge inSalt; Laughton Pattrick As You Like It
Director of the Year: Rachel House Have Car, Will Travel
Also nominated: David O'Donnell Irish Annals of Aotearoa; Steven Ray Take Me Home Mr!
Significant Contribution to the Theatre: (Unknown)

************************************************************************
2002 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: Trick of the Light by Ken Duncum
Also nominated: The Daylight Atheist by Tom Scott; The Pickle King by Jacob Rajan and Justin Lewis
Peter Harcourt Award for Outstanding New Playwright of the Year: Peter Cox The Plum Tree
Also nominated: Megan Huber Gravity; Tom Scott The Daylight Atheist
Production of the Year: The Pickle King
Also nominated: Copenhagen directed by ; Who's Afraid of Virginia Woolf? directed by Colin McColl
Most Original Production of the Year: SAnD;
Also nominated: A Perfect Plan by Jealous; The Pickle King by Indian Ink
Most Promising Male Newcomer of the Year: Ben Barrington East
Also nominated: Aaron Alexander East; Jarod Rawiri The Prophet

Most Promising Female Newcomer of the Year: Erica Lowe Hamlet
Also nominated: Ansuya Nathan The Pickle King; Ellen Simpson The Underwatermelon Man
Outstanding Performance: Grant Tilly The Daylight Atheist
Outstanding Performance Jacob Rajan The Pickle King
Actress of the Year: Jennifer Ludlam Who's Afraid of Virginia Woolf?
Actor of the Year: Peter Hambleton Copenhagen
Also nominated for acting awards: Michele Amas Trick of the Light; Ansuya Nathan The Pickle King; Sally Stockwell Proof
Supporting Actress of the Year: Donna Akersten The Birthday Party
Also nominated: Hera Dunleavy Who's Afraid of Virginia Woolf?; Alison Quigan Leah
Supporting Actor of the Year: Toby Leach Trick of the Light
Also nominated: Nick Blake SAnD; Scott Wills Ranterstantrum
Costume Designer of the Year: Alice Tinning Richard III
Also nominated: Marilyn Sainty The World's Wife; John Verryt The Pickle King
Lighting Designer of the Year: Martyn Roberts Copenhagen
Also nominated Jennifer Lal A Perfect Plan; Nick Reeves Gravity
Set Designer of the Year: Ross Gibbs Gravity
Also nominated: Tracey Monastra A Perfect Plan; David Thornley Who's Afraid of Virginia Woolf?
Sound Designer of the Year: Peter Edge Gravity
Also nominated: Jeremy Cullen Trick of the Light; Craig Sengelow One Flew Over the Cuckoo's Nest
Outstanding Composer of Original Music: Don McGlashan The World's Wife
Also nominated: Fane Flaws & Peter Dasent with Arthur Baysting The Underwatermelon Man; Michelle Scullion & Sarah Delahunty Lifelines
Director of the Year: Colin McColl Who's Afraid of Virginia Woolf?
Also nominated: Nick Blake Black Comedy; Katherine McRaeTrick of the Light
Significant Contribution to the Theatre: Red Mole


************************************************************************
2003 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: Cherish by Ken Duncum
Peter Harcourt Award for Outstanding New Playwright of the Year: Kirk Torrance Strata
Production of the Year: An Enemy of the People
Most Original Production of the Year: Strata;
Most Promising Male Newcomer of the Year: Simon Vincent A Passionate Woman
Most Promising Female Newcomer of the Year: Rachel More Humble Boy
Most Promising new Director: Tim Spite Strata
Outstanding Performance: Tim Spite The Wind in the Willows
Outstanding Performance Peter Hambleton An Enemy of the People
Actress of the Year: Helen Moulder Meeting Karpovsky
Actor of the Year: Bruce Phillips Cherish
Supporting Actress of the Year: Rachel House An Enemy of the People
Supporting Actor of the Year: Wi Kuki Kaa An Enemy of the People
Costume Designer of the Year: Ken Blackburn The Wind in the Willows
Lighting Designer of the Year: Stephen Blackburn Vula
Set Designer of the Year: Nicole Cosgrove An Enemy of the People
Sound Designer of the Year: Sebastian Morgan-Lynch In Flame
Outstanding Composer of Original Music: Gareth Farr Vula
Director of the Year: Katherine McRae An Enemy of the People
Significant Contribution to the Theatre: Ian Hull-Brown

************************************************************************
2004 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: Niu Sila by Oscar Kightley and Dave Armstrong
Also nominated: The Love of Humankind by Brian Sergent; The Prophet by Hone Kouka
Peter Harcourt Award for Outstanding New Playwright of the Year: Brian Sergent The Love of Humankind
Also nominated: Paul Rothwell Golden Boys; Vela Manusaute The Taro King
Production of the Year: Albert Speer Albert Speer Collective
Also nominated: Niu Sila directed by ; The Shape of Things directed by Colin McColl
Most Original Production of the Year: Sniper The 24/7 Project & BATS Theatre;
Also nominated: The Peculiar Case of Clara Parsons by The Clinic; Yatra by The Untouchables
Most Promising Male Newcomer of the Year: Kip Chapman Big River
Also nominated: Jamie McCaskill When Sun and Moon Collide; Erroll Shand The Ghost of Woody Allen

Most Promising Female Newcomer of the Year: Danielle Mason Collected Stories
Also nominated: Anya Tate-Manning Ugly Customers; Sonia Yee Monkey
Most Promising New Director of the Year: Ryan Hartigan After Kafka
Also nominated: Rachel More This Lime Tree Bower; Kerryn Palmer Sniper
Outstanding Performance: Danielle Mason The Shape of Things
Outstanding Performance Matt Wilson Vincent in Brixton
Actress of the Year: Carmel McGlone Macbeth
Actor of the Year: Paul McLaughlin Albert Speer
Also nominated for acting awards: David Fane Niu Sila; Brian Sergent The Love of Humankind; Irene Wood Collected Stories
Supporting Actress of the Year: Heather O'Carroll The Shape of Things
Also nominated: Loren Horsley Up For Grabs; Tanea Heke The Prophet
Supporting Actor of the Year: KC Kelly Macbeth
Also nominated: Nick Dunbar Up For Grabs; William Walker Albert Speer
Costume Designer of the Year: Gillie Coxill Big River
Also nominated: Tony De Goldi Cloud 9; Donna Jefferis She Stoops To Conquer
Lighting Designer of the Year: Jennifer Lal Oho Ake
Also nominated Lisa Maule Cloud 9; Martyn Roberts Albert Speer
Set Designer of the Year: John Parker Big River
Also nominated: John Hodgkins Vincent in Brixton; Kerryn Palmer Sniper
Sound Designer of the Year: Steve Gallagher Oho Ake
Also nominated: James Dunlop Wheeler's Luck; Leyton The Peculiar Case of Clara Parsons
Outstanding Composer of Original Music: Jane Pierard Sniper
Also nominated: Dan Adams Romeo and Juliet; Gareth Farr Monkey
Director of the Year: David O'Donnell Albert Speer
Also nominated: Ross Jolly The Shape of Things; Conrad Newport Niu Sila
Significant Contribution to the Theatre: unknown

***************************************************************************
2005 Awards:

More than 80 professional productions performed in Wellington theatres were eligible for awards this year. The winners were selected by a panel of theatre critics comprising Laurie Atkinson (The Dominion Post), Mary Anne Bourke (Sunday Star-Times), Lynn Freeman (Capital Times), Harry Ricketts (New Zealand Listener), John Smythe (The National Business Review)

Mayor's Award for Significant Contribution to Theatre went to actress Dorothy McKegg.

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: The Tutor by Dave Armstrong
Also nominated: Baghdad, Baby! by Dean Parker; The Remedy Syndrome by Tim Spite, Leo Gene Peters, Danielle Mason & Pedro Ilgenfritz
Peter Harcourt Award for Outstanding New Playwright of the Year: Lauren Jackson Exchange
Also nominated: Matthew Saville Kikia Te Poa; Paul Rothwell Hate Crimes
Production of the Year: I.D. The Bacchanals, directed by David Lawrence
Also nominated: The Women Silo Theatre, directed by Katie Wolfe ; The Cherry Orchard Circa Theatre, directed by Susan Wilson
Most Original Production of the Year: Head - BATS Theatre, Nightsong Productions and Theatre Stampede
Also nominated: Migrant Nation - Migrant Nation Collective; Demeter's Dark Ride - BATS Theatre & Pandemonic Attractions
Most Promising Male Newcomer of the Year: Nathan Meister Kikia Te Po
Also nominated: Kevin Keys Milo's Wake; Phil Vaughan The Tutor

Most Promising Female Newcomer of the Year: Erin Banks A Midsummer Night's Dream
Also nominated: Petrina Williams Gloomy Sunday; Holly Shanahan The Cherry Orchard
Most Promising New Director of the Year: Katie Wolfe The Women
Also nominated: Jade Eriksen Migrant Nation; Rachel More Milo's Wake
Outstanding Performance: Jason Whyte The Tutor
Outstanding Performance Teodor Surcel Gloomy Sunday
Actress of the Year: Mia Blake Bash
Actor of the Year: Malcolm Murray I.D.
Also nominated for acting awards: Jeffrey Thomas The Cherry Orchard; Peter Hambleton The Bach; Heather Bolton Boston Marriage
Supporting Actress of the Year: Jane Waddell Bright Star
Also nominated: Heather O'Carroll The Cherry Orchard; Dena Kennedy Boston Marriage
Supporting Actor of the Year: Alex Greig I.D.
Also nominated: Robert Tripe The Cherry Orchard; Jed Brophy Wednesday To Come
Costume Designer of the Year: Donna Jefferis The Cherry Orchard
Also nominated: John Senczuk Boston Marriage; Lesley Burkes-Harding Jacques Brel ...
Lighting Designer of the Year: Jennifer Lal Hinepau
Also nominated Lisa Maule Demeter's Dark Ride; Martyn Roberts The Cherry Orchard
Set Designer of the Year: John Hodgkins Bright Star
Also nominated: Joe Bleakley Baghdad, Baby!; Dennis Hearfield The Bach
Sound Designer of the Year: Paddy Bleakley & David Lawrence Baghdad, Baby!
Also nominated: James Dunlop If Pain Persists ...; Stephen Gallagher Kikia Te Poa
Outstanding Composer of Original Music: Stephen Gallagher Hinepau
Also nominated: Jamie McCaskill & Kane Parsons It's a Whanau Thing; Gil Eva Craig The Remedy Syndrome
Director of the Year: David Lawrence I.D.
Also nominated: Katie Wolfe The Women; Danny Mulheron The Tutor

************************************************************************
2006 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: Yours Truly by Albert Belz
Also nominated: Picture Perfect by Ken Duncum; Troy the Musical by Paul Jenden
Peter Harcourt Award for Outstanding New Playwright of the Year: Sonya Stewart Wheel
Also nominated: Jan Bolwell Here's Hilda; Julie Hill Stories Told To Me By Girls
Production of the Year: Yours Truly Left of Centre Productions
Also nominated: Death of a Salesman; Troy the Musical
Most Original Production of the Year: Yours Truly ;
Also nominated: Arcane Theatreheuristic and Bats Theatre; Dr Buller's Birds
Most Promising Male Newcomer of the Year: James Ashcroft The Brilliant Fassah
Also nominated: Robert Lloyd Fool For Love; Nic Sampson Picture Perfect

Most Promising Female Newcomer of the Year: Rachel Forman Fool For Love
Also nominated: Abby Marment Picture Perfect; Holly Shanahan Yours Truly
Most Promising New Director of the Year: Lyndee-Jane Rutherford Lovepuke
Also nominated: Julie Noever Fool For Love; Leo Gene Peters Shifting
Outstanding Performance: Jennifer Ludlam Death of a Salesman
Outstanding Performance Malcolm Murray The Country
Actress of the Year: Carol Smith The Country
Actor of the Year: George Henare Death of a Salesman
Also nominated for acting awards: Nick Blake Yours Truly; Kerry Fox The Blonde, the Brunette and the Vengeful Redhead ; Tim Spite The Brilliant Fassah
Supporting Actress of the Year: Heather O'Carroll The Country
Also nominated: Erin Banks Golden Boys; Geraldine Brophy The Rivals
Supporting Actor of the Year: Julian Wilson The Underpants
Also nominated: KC Kelly Fool For Love; Robert Tripe Death of a Salesman
Costume Designer of the Year: Gillie Coxill The Rivals
Also nominated: Zo Fox Yours Truly; Paul Jenden Troy the Musical
Lighting Designer of the Year: Martyn Roberts Yours Truly
Also nominated Bryan Caldwell The Holy Sinner; Phillip Dexter Dracula
Set Designer of the Year: John Hodgkins Master Class
Also nominated: Grant Major The Holy Sinner; Sven Mezhoud The Brilliant Fassah
Sound Designer of the Year: Matthew Lambourn Dr. Buller's Birds
Also nominated: Stephen Gallagher Yours Truly; Thomas Press Dracula
Outstanding Composer of Original Music: Peter Daube Stories Told To Me By Girls
Also nominated: Michael Nicholas Williams Under Milk Wood ; Gareth Farr Troy the Musical
Director of the Year: Susan Wilson Death of a Salesman
Also nominated: David O'Donnell Yours Truly; Rachel More Under Milk Wood
Mayor's Award for Significant Contribution to the Theatre: Grant Tilly

************************************************************************
2007 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: Home Land by Gary Henderson
Also nominated: The Hollow Men by Dean Parker, adapted from the book by Nicky Hager; Turbine by SEEyD Company (Nick Dunbar, Rachel Forman, Emma Kinane & Tim Spite)
Peter Harcourt Award for Outstanding New Playwright of the Year: Rob Mokaraka and Paolo Rotondo Strange Resting Places
Also nominated: Charlotte Simmonds The Story of Nohome Neville and Unwholesome Clare who Worked in Kitchens and Smelt like a Dish ; Brian Hotter Pig Hunt
Production of the Year: Home Land
Also nominated: The Hollow Men ; Strange Resting Places
Most Original Production of the Year: Hotel site-specific.co.nz;
Also nominated: Settling A Slightly Isolated Dog and BATS Theatre; Turbine SEEyD Company
Most Promising Male Newcomer of the Year: Michael Whalley The Cape
Also nominated: Aaron Cortesi Settling; Martyn Wood Sexual Perversity in Chicago

Most Promising Female Newcomer of the Year:Jodie Hillock Home Land
Also nominated: Laurel Devenie The Graduate; Kate Prior The Winslow Boy
Most Promising New Director of the Year: Willem Wassenaar Angels in America Part 1: Millennium Approaches
Also nominated: Rachel Lenart A Bright Room Called Day ; Leo Gene Peters Strange Resting Places
Outstanding Performance: Rachel Forman Blackbird
Outstanding Performance Emmet Michael Kennedy Shining City
Actress of the Year: Mel Dodge Uncle Vanya
Actor of the Year: Grant Tilly Home Land
Also nominated for acting awards: Michele Amas Home Land; Emma Kinane Fat Pig; Tim Spite Turbine
Supporting Actress of the Year: Jennifer Ludlam Othello
Also nominated: Erin Banks King Lear; Lyndee-Jane Rutherford The Hollow Men
Supporting Actor of the Year: Gavin Rutherford Uncle Vanya
Also nominated: Toby Leach Fat Pig; Simon Vincent Othello
Costume Designer of the Year: Gillie Coxill Uncle Vanya
Also nominated: Zo Fox Who Needs Sleep Anyway?
Paul Jenden Monarchy the Musical
Lighting Designer of the Year: Martyn Roberts Maui - One Man Against the Gods
Also nominated Jennifer Lal Othello; P Marcus McShane A Bright Room Called Day
Set Designer of the Year: Brian King The Hollow Men
Also nominated: John Hodgkins Fat Pig; Daniel Williams Angels in America Part 1: Millennium Approaches
Sound Designer of the Year: Stephen Gallagher Shining City
Also nominated: Gil Eva Craig Turbine; Emile De la Rey A Bright Room Called Day
Outstanding Composer of Original Music: Gareth Farr Maui - One Man Against the Gods
Also nominated: Suzy Hawes The Bowler Hat ; Michael Nicholas Williams Aladdin
Director of the Year: Jane Waddell Home Land
Also nominated: Jonathon Hendry The Hollow Men; Conrad Newport The Cape
Mayor's Award for Significant Contribution to the Theatre: Bill Guest - Associate Director and Head of Entertainment Technology & Performing Arts Management, Toi Whakaari: New Zealand Drama School

********************************************************************
2008 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: Where We Once Belonged adapted by Dave Armstrong from the novel by Sia Figiel
Also nominated: The Man that Lovelock Couldn't Beat by Dean Parker; 2b or nt 2b? by Sarah Delahunty
Peter Harcourt Award for Outstanding New Playwright of the Year: Eli Kent Rubber Turkey
Also nominated: Sophie Dingemans Grace ; Branwen Millar Armslength
Production of the Year: Mr. Marmalade - The Moving Theatre Company
Also nominated: On the Conditions and Possibilities of Helen Clark Taking Me as Her Young Lover -Theatre Beating; Paua - The SEEyD Theatre Company
Most Original Production of the Year: Apollo 13 : Mission Control HACKMAN and BATS Theatre;
Also nominated: Familiar Strangers Connect Productions; On the Conditions and Possibilities of Helen Clark Taking Me as Her Young Lover Theatre Beating
Most Promising Male Newcomer of the Year: Arthur Meek On the Conditions and Possibilities of Helen Clark Taking Me as Her Young Lover
Also nominated: Sam Snedden Guardians; Gareth Williams The Dentist's Chair

Most Promising Female Newcomer of the Year:Brooke Williams Mr. Marmalade
Also nominated: Sophie Hambleton The Little Dog Laughed; Morgana O'Reilly Bare
Most Promising New Director of the Year: Sophie Roberts Mr. Marmalade
Also nominated: Sophie Dingemans Grace ; Miranda Manasiadis The Singularity
Outstanding Performance: Kip Chapman The Little Dog Laughed
Outstanding Performance Simon Vincent Metamorphosis
Actress of the Year: Ali Harpur Bombshells
Actor of the Year: Brian Hotter Heat
Also nominated for acting awards: Miriama McDowell Te Karakia; Gavin Rutherford Love Song; Jason Whyte Apollo 13: Mission Control
Supporting Actress of the Year: Michele Amas/Jane Waddell Mammals
Also nominated: Erin Banks Love Song; Jessica Robinson A Streetcar Named Desire
Supporting Actor of the Year: Felix Preval Sensible Susan and the Queen's Merkin; A Morality Play
Also nominated: Peter Hambleton The American Pilot; Bruce Phillips The Man That Lovelock Couldn't Beat
Costume Designer of the Year: Kathyrn Tyree The Kreutzer
Also nominated: Bekky Campbell Songs of Hollow Hill
Paul Jenden Roger Hall's Red Riding Hood - The Pantomime
Lighting Designer of the Year: Lisa Maule The American Pilot
Also nominated Ulli Briese Metamorphosis; Natasha James Paua
Set Designer of the Year: Daniel Williams The Little Dog Laughed
Also nominated: John Hodgkins The American Pilot; Brad Knewstubb Apollo 13: Mission Control
Sound Designer of the Year: Gareth Ruck Apollo 13: Mission Control
Also nominated: Murray Hickman Metamorphosis; Thomas Press The American Pilot
Outstanding Composer of Original Music: Jonathan Crayford Adagio
Also nominated: Gareth Farr Heat ; David Ward The Dentist's Chair
Director of the Year: Tim Spite Paua
Also nominated: Sara Brodie The Kreutzer; Willem Wassenaar The Little Dog Laughed
Mayor's Award for Significant Contribution to the Theatre: Sunny Amey

********************************************************************
2009 Awards:

The Absolutely Positively Outstanding New New Zealand Play of the Year: Collapsing Creation by Arthur Meek.
Also nominated: Biography of My Skin by Stuart McKenzie; The Intricate Art of Actually Caring by Eli Kent.
Peter Harcourt Award for Outstanding New Playwright of the Year: Arthur Meek Collapsing Creation
Also nominated: James Nokise The MInister's Son ; Lucy O'Brien Postal
Production of the Year: Collapsing Creation - Downstage Theatre and Conditional Productions
Also nominated: Death And The Dream Life Of Elephants - a slightly isolated dog and BATS Theatre; The Intricate Art Of Actually Caring - The Playground Collective
Most Original Production of the Year: The Intricate Art of Actually Caring The Playground Collective;
Also nominated: Frogs Under The Waterfront Bard Productions; Faust Chroma Free Theatre Christchurch
Most Promising Male Newcomer of the Year: Jack Shadbolt The Intricate Art of Actually Caring
Also nominated: Paul Harrop Postal ; Ralph McCubbin Howell A Most Outrageous Humbug

Most Promising Female Newcomer of the Year:Sophie Roberts Wolf's Lair
Also nominated: Sophie Hambleton Rock 'n' Roll ; Sara Allen Death and the Dreamlife of Elephants
Most Promising New Director of the Year: Eleanor Bishop The Intricate Art of Actually Caring
Also nominated: Charlotte Bradley A Most Outrageous Humbug ; Paul Stephanus Frogs Under the Waterfront
Outstanding Performance: Miranda Harcourt Biography of My Skin
Outstanding Performance Geraldine Brophy Blood Wedding
Actress of the Year: Erin Banks A Brief History of Helen of Troy
Actor of the Year: Jed Brophy The Blackening
Also nominated for acting awards: Stuart Devenie Hatch or The Plight of The Penguins; Catherine Downes Collapsing Creation; Peter Hambleton Collapsing Creation
Supporting Actress of the Year: Michele Amas Rock 'n' Roll
Also nominated: Carmel McGlone Blood Wedding; Amy Tarleton Hedda Gabler
Supporting Actor of the Year: Christopher Brougham Collapsing Creation
Also nominated: Wesley Dowdell Whero's New Net; Simon Vincent Year of the Rat
Costume Designer of the Year: Dawa Devereux A Most Outrageous Humbug
Also nominated: Gillie Coxill 39 Steps
Paul Jenden Becoming the Courtesan
Lighting Designer of the Year: Adam Walker Death and the Dreamlife of Elephants
Also nominated Ulli Briese Collapsing Creation ; Jennifer Lal The Blackening
Set Designer of the Year: Tracey Monastra Death and the Dreamlife of Elephants
Also nominated: Tony De Goldi The Blackening ; Brian King Collapsing Creation
Sound Designer of the Year: Stephen Gallagher The Blackening
Also nominated: Thomas Press Wolf's Lair ; Andrew Simpson A Brief History of Helen of Troy
Outstanding Composer of Original Music: Erika Grant, Isaac Smith & Amanda Mclean Bedlam
Also nominated: Gareth Farr Blood Wedding ; Tane Upjohn-Beatson A Most Outrageous Humbug
Director of the Year: Tim Spite Biography of My Skin AND Leo Gene Peters Death and the Dreamlife of Elephants [Joint winners]
Also nominated: ; David O'Donnell Collapsing Creation
Mayor's Award for Significant Contribution to the Theatre: Bill Sheat

1990 - 1999


Version: 1.1, Created by: Owen Baxter, Email: OJB@mac.com, Modified: 2005-10-20